Spersonalizowane piankowe profile transportowe
Zorganizowanie bezpiecznego transportu zawsze jest wyzwaniem dla działu logistyki, natomiast szczególne trudności specjaliści z tego zakresu napotykają, kiedy przychodzi im zorganizować wysyłkę komponentów, które wykonane są ze szczególnie wrażliwych materiałów, a w dodatku posiadają nietypowe kształty i rozmiary, przez które nie sposób zmieścić je w pudełku czy walizce. W takiej sytuacji najskuteczniejszym rozwiązaniem okażą się piankowe profile transportowe. W najnowszym wpisie na blogu przedstawiamy ich cechy i zastosowanie.
Zastosowanie profili transportowych
W Protective Foam Solutions zajmujemy się produkcją spersonalizowanych profili transportowych, wykonanych z wytrzymałej pianki, dlatego też ich zastosowanie może być bardzo szerokie i zależy wyłącznie od zapotrzebowania naszego Zleceniodawcy. Sztandarowe wykorzystanie prostych profili (typów: “O”, “U”, “L” itp.) to przede wszystkim ochrona krawędzi, narożników i innych szczególnie wrażliwych elementów podczas transportu czy składowania.
Jednakże mowa tu o profilach o bardziej złożonych, customizowanych kształtach, które dostosowane są specjalnie pod kątem wybranego produktu. Profile takie można wykorzystać między innymi jako:
- przekładki detali – niezbędne między innymi w skrzyniach transportowych, w których przewożonych jest więcej niż jeden detaL;
- podparcie pod długie detale, np. rury, profile itp. – ustawione co kilkadziesiąt centymetrów będą stanowić podporę, na której równomiernie rozłoży się ciężar długiego elementu, zapobiegając w ten sposób przeciążeniom i ich następstwom, np. złamaniom czy trwałym wygięciom.
Profile piankowe w transporcie detali po kąpieli galwanicznej
Customizowane profile piankowe często stosuje się w transporcie detali po galwanizacji, czyli elektrochemicznym procesie, którego celem jest powlekanie powierzchni warstwą metalu, czego celem jest nadanie przedmiotowi konkretnych właściwości, np. odporności na rdzę, wilgoć czy też poprawa ich walorów wizualnych. Aby galwanizowany detal mógł zachować swoje właściwości i uniknął uszkodzeń w czasie transportu, konieczna jest jego skuteczna ochrona. Piankowe profile transportowe są w tym kontekście niezastąpione.
Z czego i jak wykonane są transportowe profile piankowe?
Materiałem, który służy do produkcji transportowych profili piankowych, jest wytrzymała pianka polietylenowa XPE o gęstości 60 kg/m3. Dzięki tej wartości gęstości pianki jest w stanie ona wytrzymać duże obciążenia ciężkich detali, chroniąc je w transporcie przed skutkami drgań, otarciami, obiciami czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkową ochronę stanowią właściwości antystatyczne i antyzapalne.
Customizacja piankowych profili transportowych
Pianka XPE jest materiałem łatwym w obróbce, dzięki czemu można bezproblemowo nadawać profilom dowolne kształty i wymiary poprzez frezowanie za pomocą maszyn sterowanych numerycznie. Technologia ta w połączeniu z właściwościami pianki XPE umożliwiają nam dowolną personalizację profili na potrzeby konkretnego detalu.
Dlaczego profile z pianki XPE to nieodzowny element transportu i przechowywania
Transport oraz magazynowanie detali to bardzo newralgiczne etapy procesów produkcji i dystrybucji wielu artykułów i dóbr. Niedostateczna ochrona półproduktów lub gotowych produktów może spowodować pokaźne straty i narazić przedsiębiorstwo na utratę kontraktów. Stąd też inwestycja w profile piankowe to tak naprawdę inwestycja w jakość swoich produktów, tym bardziej opłacalna, że pianka XPE jest materiałem wielokrotnego użytku.
Zobacz inne artykuły:
Zastosowanie wkładów piankowych do opakowań wysyłkowych i reklamowych
FOD w branżach lotniczej i medycznej – jak mu zapobiegać?
Jak uniknąć uszkodzeń w transporcie międzyprocesowym?