Opakowania i wkłady z pianki sieciowanej XPE – właściwości i zastosowanie

Opakowania i wkłady z pianki sieciowanej XPE – właściwości i zastosowanie

Opakowania i wkłady do opakowań wykonane z pianki polietylenowej XPE są coraz chętniej wybierane przez firmy transportowe, działy logistyczne oraz producentów, którym zależy na bezpiecznym zapakowaniu ich wrażliwych na uszkodzenia produktów. W najnowszym wpisie na blogu opisujemy ich wyjątkowe właściwości, a także przedstawiamy popularne sposoby ich wykorzystania.

Właściwości opakowań z pianki XPE

XPE to usieciowiona chemicznie pianka polietylenowa, której właściwości w ogromnym stopniu podnoszą bezpieczeństwo transportowanych przedmiotów, obniżając ryzyko ich uszkodzenia w wyniku działania czynników zewnętrznych – nie tylko wstrząsów, ale również temperatury, wilgoci czy różnego rodzaju środków chemicznych.

Pianka polietylenowa XPE charakteryzuje się dużą sztywnością, może również występować w zróżnicowanym poziomie gęstości, co pozwala dostosować opakowania lub wkłady do opakowań do charakterystyki przedmiotów, które mają być w nich transportowane czy przechowywane. Pianki te charakteryzują się również:

  • wysoką wytrzymałością mechaniczną, m.in. na rozciąganie i ściskanie;
  • znikomym poziomem absorpcji wody;
  • zachowaniem właściwości w bardzo szerokim zakresie temperatury.

Wszystkie te cechy sprawiają, że po wkłady do opakowań z pianki XPE sięgają zarówno firmy logistyczne, jak i producenci przedmiotów i sprzętów, które ze względu na swoją wrażliwość wymagają szczególnej ochrony podczas magazynowania i przewożenia.

Właściwiości pianki siecowanej XPE

W jaki sposób wkład z pianki XPE chroni towar?

Jednym z istotniejszych sposobów ochrony wrażliwych towarów jest absorpcja drgań, których nie da się uniknąć w czasie transportu. Stąd też tego rodzaju wkłady do opakowań lub walizek stosuje się w transporcie bardzo wrażliwych przyrządów, m.in. instrumentów mierniczych, które w łatwy sposób mogą ulegać rozkalibrowaniu. Dzięki zastosowaniu wkładów do opakowań z pianek XPE zapobiegniesz również:

  • obiciom i zarysowaniom transportowanym przedmiotom i sprzętom;
  • uszkodzeniom w wyniku przedostawania się do wewnątrz wilgoci;
  • przedostawaniu się zanieczyszczeń, znajdujących się w powietrzu;
  • uszkodzeniom w wyniku wyładowań elektrostatycznych.

Dostosuj piankę do wymagań przedmiotów i sprzętów

Kluczową kwestią w celu skutecznego tłumienia drgań, jest idealne dopasowanie wkładu do kształtów i wymiarów tak samego przedmiotu, jak i opakowania. Pianki XPE są bardzo łatwo obrabialne, a zastosowanie sterowanych numerycznie maszyn CNC pozwala bardzo precyzyjnie przyciąć piankę do pożądanych wymiarów i kształtów.

Oprócz kształtów i wymiarów pianki XPE można dostosować do transportowanych przedmiotów również poprzez dobór odpowiedniej gęstości pianki. Gęstość ta wpływa bezpośrednio na jej twardość oraz sztywność. W zależności od masy przedmiotu, a także wrażliwości materiału, z którego jest on wykonany, skuteczniej zabezpieczy go pianka o konkretnych parametrach.iotu, a także wrażliwości materiału, z którego jest on wykonany, skuteczniej zabezpieczy go pianka o konkretnych parametrach.

Zastosowanie pianki siecowanej XPE

Wkłady opakowaniowe XPE – zastosowanie

Zastosowanie pianki XPE w branży opakowaniowej jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się je między innymi do produkcji wkładów do opakowań i walizek na różnego rodzaju narzędzia i instrumenty, a także urządzenia elektroniczne. Amortyzacja wstrząsów pozwala również wykonywać z nich opakowania do butelek – np. w przypadku droższych, ekskluzywnych alkoholi czy perfum. Pianki XPE charakteryzują się też atrakcyjnym wyglądem, dlatego znajdują zastosowanie w produkcji opakowań ozdobnych lub ekspozytorów marketingowych. Popularnym szczególnie w przemyśle zastosowaniem pianek XPE są też tablice cieni na narzędzia.

Zobacz inne artykuły:

Pianka XPE czy EVA?
Wkłady z pianki niesieciowanej EPE – tańsze rozwiązanie opakowań piankowych

Podobne wpisy